Dílo podvodu
Vstupní slovo: J.3.16,17: Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný. Vždyť Bůh neposlal svého Syna na svět, aby soudil, ale aby skrze něj byl svět spasen.
Čtení po úvodní modlitbě: 2.Tess.2.1-12 SnC: A teď k tomu očekávanému příchodu Pána Ježíše Krista. 2-4 Prosím vás, nenechte si poplést hlavu pověstmi, že ten den už přichází, i kdyby to někdo tvrdil na základě nějakého prorockého vidění nebo se dokonce odvolával na nás. Nikdy jsme nic takového neřekli ani nenapsali. Než ten den nastane, musí dojít k velkému odpadnutí od původního Kristova učení a vystoupí člověk ztělesňující vzpouru proti Bohu a jeho zákonu. Ten se vyvýší nade všechno, co nese Boží jméno, a bude vyžadovat božské pocty sám pro sebe. Dokonce si přisvojí Boží trůn a představí se jako Bůh. 5 Nevzpomínáte si, že jsem vám to říkal už při své první návštěvě?
6-7 Náznaky této vzpoury proti Bohu jsou již zde a nechybí mnoho, aby propukla naplno a nepřítel člověka i Boha se projevil veřejně. 8 Pán ho však nakonec odsoudí k záhubě a zničí svým slavným příchodem. 9 Ten bezbožník přijde jako satanův nástroj a vyzbrojen satanskou mocí bude předvádět všelijaké triky a zázraky, 10 aby okouzlil ty, kteří řekli pravdě „ne“ a míří k záhubě, protože odmítli pravdu, která jediná je mohla zachránit. 11 Proto je Bůh nechá napospas té lživé moci, aby je ovládla, 12 a tak všichni, kdo si místo pravdy oblíbili lež a hřích, sklidí spravedlivé odsouzení.
Čtení před kázáním: 1.J.4.7-12,15-16 ČEP: Milovaní, milujme se navzájem, neboť láska je z Boha, a každý, kdo miluje, z Boha se narodil a Boha zná.
8 Kdo nemiluje, nepoznal Boha, protože Bůh je láska.
9 V tom se ukázala Boží láska k nám, že Bůh poslal na svět svého jediného Syna, abychom skrze něho měli život.
10 V tom je láska: ne že my jsme si zamilovali Boha, ale že on si zamiloval nás a poslal svého Syna jako oběť smíření za naše hříchy.
11 Milovaní, jestliže Bůh nás tak miloval, i my se máme navzájem milovat.
12 Boha nikdy nikdo neviděl, ale jestliže se milujeme navzájem, Bůh v nás zůstává a jeho láska v nás dosáhla svého cíle.
13 Že zůstáváme v něm a on v nás, poznáváme podle toho, že nám dal svého Ducha.
14 A my jsme spatřili a dosvědčujeme, že Otec poslal Syna, aby byl Spasitelem světa.
15 Kdo vyzná, že Ježíš je Syn Boží, v tom zůstává Bůh a on v Bohu.
16 Také my jsme poznali lásku, kterou Bůh má k nám, a věříme v ni. Bůh je láska, a kdo zůstává v lásce, v Bohu zůstává a Bůh v něm.
Písně:
289.1 Tebe, Bože, chvílíme (Jarov)
757 Mír na Zemi daruj nám
446 Vesele zpívejme (2. píseň) – čtverý Kristův příchod
609 Život nám ubíhá
743 Blíž Tobě, Bože můj
779 Můj Pán všechny svolá
V textu z Pavlova 2. listu do Tesaloniky jsme četli o druhém Kristově příchodu. Dnes o něm asi slýcháme hovořit jen velice zřídka kdy. Když jsem byl mladý a měl jsem blízko k biblickému fundamentalismu, setkával jsem se s úvahami o něm daleko častěji. Svět se za oněch více než šest desetiletí změnil. A já také. ■ Když o druhém Kristově příchodu v Písmu čteme, je třeba mít na paměti, že Písmo není nějaká věštecká křišťálová koule, z níž bychom vyčetli budoucnost. Biblické poselství o druhém Kristově je jen takové náznakové. V písni, kterou jsme zpívali, se mluví dokonce o čtverém Kristově příchodu. Na základě biblického textu, vydatně doplněného dobovým myšlením, vznikly různé představy, doplňované i konkretizací biblických zmínek o tisíciletém království. V Bibli nenacházíme popis toho, co bude, ale náznaky toho, co může být. Bůh nás obdařil svobodnou vůlí. V Bibli nacházíme poselství důležité pro naše rozhodování. Viděno z našeho lidského hlediska, budoucnost je otevřená. Dostáváme prostor pro rozhodování a je na nás, abychom jej využívali; jsme zváni jít Kristovou cestou.
Začátek druhé poloviny minulého století probíhal ve znamení tzv. studené války. Pak nastalo období uklidnění, spojené s reykjavickou schůzkou prezidentů Reagana a Gorbačova, k níž došlo na podzim roku 1986. Dnes napětí ve světě opět roste. To, co se stalo v březnu 2022 ve východní Evropě, je v pohledu předchozích desetiletí nepředstavitelný akt násilí a zneužití síly. V dnešním neklidném světě, v němž se rozmáhá zlo a násilí, v němž se bez skrupulí lže a podvádí, mohou úvahy o apokalyptických biblických textech nabýt aktuálnosti. Úvahy připomínající, že Bůh o tom ví a že mu na nás záleží, úvahy o Kristově konečném vítězství.
Patřím už mezi pamětníky a vybavují se mi vzpomínky na období komunismu, kdy nám bylo vštěpováno, jak se máme dobře, jak je u nás úžasný sociální systém, že jsme demokratický stát – byť s příslovečným určením lidově. Šlo o lež, ale mnozí lidé jí věřili, jiní – a těch asi bylo více – ji z prospěchářských důvodů aspoň navenek přijímali. Církev byla hlídaná a její činnost omezovaná. Naučili jsme se číst a slýchat, jak se říká, mezi řádky. Matně si vzpomínám na kázání, které jsem slyšel asi před více než šedesáti lety a týkalo se posledních dvou veršů ze čteného oddílu z Pavlova listu do Tesaloniky: 11 Proto je Bůh nechá napospas té lživé moci, aby je ovládla, 12 a tak všichni, kdo si místo pravdy oblíbili lež a hřích, sklidí spravedlivé odsouzení. Tehdy se používal téměř výhradně kralický překlad, v němž ony dva verše (2.Tess.2.11,12) znějí: A protož pošle jim Bůh mocné dílo podvodů, aby věřili lži, a aby odsouzeni byli všickni, kteříž neuvěřili pravdě, ale oblíbili sobě nepravost. Kazatel tehdy opatrně naznačil, že náš tehdejší režim takovým dílem podvodů je. Pamatuji se, že jsem po kázání o něm s jedním tehdy horlivým bratrem, o pár roků starším než já, diskutoval a byl jsem docela zděšen, že on s onou interpretací nesouhlasil a považoval náš tehdejší režim za dobrý. Později jsem ovšem o onom bratru slyšel, že se už církev opustil. Je opravdu třeba před ďábelskými útoky prostřednictvím lží a polopravd se mít na pozoru.
Těch lží a polopravd je kolem nás všude spousta. Není snadné se v tom, co slýcháme, zorientovat. Už i proto, že nám chybějí seriózní informace a že mnohému nerozumíme a ani rozumět nemůžeme. V tom, co o současnosti čteme či slýcháme, chybí nějaký pevný bod. Máme však Písmo svaté, máme evangelium. Evangelium v Bibli je i v knihách, které slovo evangelium v názvu nemají. To, co jsme dnes četli z 1. Janovy epištoly, je radostným poselstvím o lásce – je evangeliem. Janova slova platí v každé vnější situaci. Lásce patří nejvyšší místo. Bůh je láska.
Na začátku jsme slyšeli známá slova z Janova evangelia (3.16), která teď ještě připomenu ve znění překladu Slovo na cestu: Vždyť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby každý, kdo v něho uvěří, unikl záhubě a získal věčný život. 17 Bůh svého Syna neposlal proto, aby svět odsoudil, ale zachránil. To je přece úžasná zpráva. Nám se často v záplavě zpráv ze sdělovacích prostředků poněkud ztrácí. Jako by se nám tak z obzoru ztrácel celý bohatý Boží svět, který je nepoměrně větší a bohatší než ten smysly a rozumem poznávaný hmotný, infikovaný hříchem. Mimo rozumem poznávaný hmotný svět však není pro hřích místo.
Vážím si všech snah a akcí, které mají omezit zlo ve světě. Nicméně věřím, že pro svět nejdůležitější je šířit evangelium, poselství o Kristu, o Boží lásce, která tento svět přesahuje. Kristus je vítězem nad zlem, nad ďáblem. Život se neomezuje na trojrozměrný materiální svět. Ani Boží vztah k člověku se neomezuje na onen rozumem aspoň zčásti poznatelný materiální svět. Věřím, že stojí za to, abychom se na něj neomezovali ani my ve svých myšlenkách, abychom věnovali více prostoru četbě Písma a přemýšlení o něm, aby v našich životech posilovaly modlitby a meditace. V tom spočívá i obrana proti ďábelským lžím, které prostupují světem. Zpráva o Božím vztahu k nám lidem, o Boží lásce přesahuje náš prostor a čas a je mnohem důležitější než zprávy z hospodářského či politického dění. Bůh k nám lidem a pro nás lidi seslal Pána Ježíše Krista. On nás zve k Sobě (Mt.11.28-30): Pojďte ke mně všichni, kteří pracujete a nesete tíhu břemen, najdete u mne klid a úlevu. To, co na vás já vložím, netlačí a není těžké. Učte se ode mne, mám tiché a pokorné srdce. U mne získáte mír a odpočinutí své duše.
Svět je plný problémů. Avšak Kristus je naděje pro svět. A On je definitivním vítězem.
Děkujeme Ti, Pane Ježíši Kriste, že nás vedeš, že nám ukazuješ skutečné hodnoty, že u Tebe poznáváme, v čem záleží plný lidský život.
Praha, březen 2025