Buď vůle Tvá

Kázání je určeno jednak pro postní období, jednak pro neděli blízkou Dni Země

 

Vstupní slovo: 2.Kor.5.17: Kdo je v Kristu, je nové stvoření. Co je staré, pominulo, hle, je tu nové!

 

Genesis 2.4:  Toto je rodopis nebe a země, jak byly stvořeny. V den, kdy Hospodin Bůh učinil zemi a nebe,

5  nebylo na zemi ještě žádné polní křovisko ani nevzcházela žádná polní bylina, neboť Hospodin Bůh nezavlažoval zemi deštěm, a nebylo člověka, který by zemi obdělával.

6  Jen záplava vystupovala ze země a napájela celý zemský povrch.

7  I vytvořil Hospodin Bůh člověka, prach ze země, a vdechl mu v chřípí dech života. Tak se stal člověk živým tvorem.

8  A Hospodin Bůh vysadil zahradu v Edenu na východě a postavil tam člověka, kterého vytvořil.

 

Zjevení Janovo 21.1:  A viděl jsem nové nebe a novou zemi, neboť první nebe a první země pominuly a moře již vůbec nebylo.

2  A viděl jsem od Boha z nebe sestupovat svaté město, nový Jeruzalém, krásný jako nevěsta ozdobená pro svého ženicha.

3  A slyšel jsem veliký hlas od trůnu: "Hle, příbytek Boží uprostřed lidí, Bůh bude přebývat mezi nimi a oni budou jeho lid; on sám, jejich Bůh, bude s nimi,

4  a setře jim každou slzu s očí. A smrti již nebude, ani žalu ani nářku ani bolesti už nebude - neboť co bylo, pominulo."

5  Ten, který seděl na trůnu, řekl: "Hle, všecko tvořím nové." A řekl: "Napiš: Tato slova jsou věrná a pravá."

6  A dodal: "Již se vyplnila. Já jsem Alfa i Omega, počátek i konec. Tomu, kdo žízní, dám napít zadarmo z pramene vody živé.

7  Kdo zvítězí, dostane toto vše; já mu budu Bohem a on mi bude synem.

 

Mt.6.10b: (kr.:) Buď vůle Tvá jako v nebi tak i na zemi (ek.:)Staň se tvá vůle jako v nebi, tak i na zemi.

Nou testament (català): Realitza el teu desegni (plán) a la terra a semblança del cel. NIV: Your will be done, on earth as it is in heaven. NR 1994: Sia fatta la tua volontà anche in terra come è fatta in cielo. Dios Habla Hoy: Hágase tu voluntad en la tierra, así como se hace en el cielo.

 

Závěrečné slovo: Jd.20,21,24,25: Ale vy, milovaní, budujte svůj život na přesvaté víře, modlete se v Duchu svatém, uchovejte se v lásce Boží a očekávejte milosrdenství našeho Pána Ježíše Krista k věčnému životu. (24) Tomu pak, který má moc uchránit vás před pádem a postavit neposkvrněné a v radosti před tvář své slávy, jedinému Bohu, který nás spasil skrze Ježíše Krista, našeho Pána, buď sláva, velebnost, vláda i moc přede vším časem i nyní i po všecky věky. Amen

 

Písně

 

638 Díky za toto krásné ráno

568 Život nám ubíhá

383 Mne zajmi, Pane můj

426 Tvá, Pane Kriste, věc to jest

561 Ó Bože, Otče, uč mě sám

485 Král věčný nás požehnej

 

 

[Postní období:] Děkujeme Ti, Otče náš, za dnešní neděli, {první | třetí | čtvrtou} v řadě postních nedělí, v období, kdy myslíme na blížící se velikonoční svátky, na Kristovu oběť a Jeho slavné vítězství nad mocí zla. Uvědomujeme si při tom, že oběť patří k plně prožívanému lidskému životu. Prosíme Tě, veď naše myšlenky k potřebám našich bližních i celé přírody, celého světa. Prosíme Tě, zbavuj nás sobectví a pýchy, uč nás milovat druhé lidi, uč nás milovat Tebe. Prosíme, dej nám poznávat Tvou vůli a orientuj naše životní usilování k tomu, abychom ji plnili, abychom dar svobodné vůle užívali ve prospěch dobra, ve prospěch Tvého království.

Děkujeme Ti za církev, za to, že spolu s bratry a sestrami v Kristu můžeme prožívat Tvou lásku, Tvůj zájem o celé stvoření, že můžeme společně vzhlížet k Tvé slavné budoucnosti, která proniká i naší současností.

Prosíme Tě za všechna bohoslužebná shromáždění. Prosíme Tě, buď i dnes zde s námi. Očekáváme, Otče, na Tebe.

Amen

[Den Země:] Děkujeme Ti, Otče náš, za dnešní neděli, kdy se chceme zamýšlet nad prosbou "Buď vůle Tvá" z modlitby, již nás učí sám Spasitel Ježíš Kristus. Myslíme na to, že Tvou vůlí je milovat: milovat Tebe celou myslí, srdcem, usilováním i jednáním, milovat druhé lidi jako sama sebe. Prosíme Tě, zbavuj nás sobectví a pýchy. Prosíme Tě, veď naše myšlenky k potřebám našich bližních i celé přírody, celého světa.  Prosíme, dej nám hledat a  poznávat Tvou vůli a orientuj naše životní usilování k tomu, abychom ji plnili, abychom dar svobodné vůle užívali ve prospěch dobra, ve prospěch Tvého království.

Děkujeme Ti za církev, za to, že spolu s bratry a sestrami v Kristu můžeme prožívat Tvou lásku, Tvůj zájem o celé stvoření, že můžeme společně vzhlížet k Tvé slavné budoucnosti, která proniká i naší současností.

Prosíme Tě za všechna bohoslužebná shromáždění. Prosíme Tě, buď i dnes zde s námi. Očekáváme, Otče, na Tebe.

Amen

 

Dnešní čtení z evangelia bylo hodně krátké - necelý jeden verš - jedna prosba z modlitby Páně. Je dobré se aspoň čas od času zamyslet nad tím, za co v modlitbě, jejíž slova známe, již máme rádi a jíž si vážíme, prosíme. Bývá při tom užitečné se podívat do různých překladů Písma. V češtině narážíme na problém s rozkazovacím způsobem ve 3. osobě, který naše gramatika vlastně nezná - oba citované překlady používají tvar pro druhou osobu; bylo by ovšem možno také použít vazbu s částicí "": Ať je Tvá vůle jako v nebi tak i na zemi. Ať se Tvá stane vůle jako v nebi, tak i na zemi. Výrazný je posun od kralického statického vyjádření pomocí slovesa být k vyjádření dynamickému pomocí stávat se. Jednodušeji se prosba vyjadřuje v jazycích, kde mají konjunktiv.  Doslovný převod z některých cizojazyčných překladů, při němž v případě konjunktivu použiji českou vazbu s "ať", zní např. uskutečňuj svůj plán, ať se Tvá vůle děje, ať je Tvá vůle uskutečněna.  ● Modlíme se k Všemohoucímu Stvořiteli, Pánu všeho stvoření, aby byla uskutečňována Jeho vůle. ¿Proč k tomu nedochází automaticky, nezávisle na našich modlitbách?  ● Bůh dal člověku jako úžasný dar svobodnou vůli - ta patří k bohatství Jeho stvořitelského díla, Bůh proto - byť dočasně - dopouští zlo. A k té lidské svobodné vůli, která je vzácným darem člověku, patří i rozhodování mezi dobrem a zlem, a patří k ní i modlitba - modlitba za uskutečňování Boží vůle, v čemž je implicitně obsažena i prosba o potlačování vlastní vůle, pokud není v souladu s Boží vůlí, prosba o pokoru.  Sám Ježíš, o němž vyznáváme, že je jedno s Bohem, avšak stal se cele člověkem, se v Getsemane modlí   "Otče, chceš-li, odejmi ode mne tento kalich, ale ne má, nýbrž tvá vůle se staň." (Lk.22.42). Modlíme-li se Buď vůle Tvá, prosíme o poznávání, jaká je Boží vůle, co je dobré a správné. Kéž tato prosba prostupuje vším naším myšlením i jednáním.

Staň se Tvá vůle jako v nebi, tak i na zemi. Vazbě "jako v nebi, tak i na zemi" lze rozumět dvojím způsobem. ●  (1.) Ve čtených textech z první a z poslední biblické knihy vazba "nebe a země" znamená prostě vše, co existuje, celý Bohem stvořený svět; v Novém zákoně často toto spojení bývá nahrazeno řeckým slovem KOSMOS, překládaným jako svět. Prostou slučovací spojku KAI - "a" najdeme na tomto místě v modlitbě Páně mezi slovy nebe a země i v řeckém originálu NZ. Můžeme tak prosbě rozumět, že v ní jde o uskutečňování Boží vůle skutečně úplně všude.

(2.) Slovo nebe se však v Písmu nevyskytuje jen ve zmíněném spojení k vystižení stvořeného Universa. Nebem se rozumí ta složka bytí, která leží mimo materiální, rozumem a smysly poznávatelný svět. Nebe je místo, kde přebývá Bůh ve své slávě, místo, k němuž směřuje zaslíbení věčného života. V nebi v tomto smyslu se Boží vůle plně uskutečňuje; zlo tam nemá místo. Když budeme procházet různé překlady, je zřejmé, že mnohé z nich nebe na tomto místě modlitby Páně chápou zřetelně v tomto smyslu a prosbě, o níž uvažujeme, rozumějí tak, aby se Boží vůle uskutečňovala plně na Zemi - tedy tam, kde se uskutečňuje lidská svobodná vůle - právě tak, jako je tomu v nebi; nebe je tu vzorem a my zde prosíme o výrazný aktivní zásah do světa, o směřování k tomu novému, o čemž píše Jan v závěrečných fázích popisu svého vidění.  ● 22. dubna je Den Země. Připomíná nám naši zodpovědnost za Bohem stvořenou Zemi, náš časný domov, který nám Bůh dává i se všemi potřebami k životu na ní. A k té zodpovědnosti patří neoddělitelně modlitba za to, aby se zde uskutečňovala Jeho vůle. "Uskutečňuj svůj plán na zemi podobně jako na nebi. Ať se Tvá vůle děje na zemi tak, jako se děje na nebi."

V této prosbě tak prosíme o směřování k světu naplněnému Boží vůlí, tedy také o to, aby lidé hromadně přijímali evangelium, aby docházelo k hromadným obracením lidí ke Kristu. Taková je Boží vůle. Přitom však něco takového lidé - i křesťané - zpravidla označují za utopii, přičemž slovu utopie dávají jakýsi negativní nádech.  ¿Myslíme tedy tu prosbu z Modlitby Páně vážně? ¿Jsme my, křesťané připraveni ji vyjadřovat i svým jednáním? ¿Angažovat se pro uskutečňování Boží vůle, pro Boží království? ¿Snažit se celými svými životy nést evangelium - všemu stvoření?  ● Dá se říci, že takováto změna by utopií byla. Slovo utopie vyjadřuje něco, co je "mimo místo", můžeme říci "mimo stávající pořádek věcí". Není to nic negativního, vždyť my se za tuto utopii - za změnu stávajícího pořádku věcí, za směřování k Božímu království modlíme. Je to v Božích rukou a záleží na opravdovosti našich modliteb. Do této situace mluví slova Pána Ježíše: "Mějte víru v Boha!  Amen, pravím vám, že kdo řekne této hoře: `Zdvihni se a vrhni do moře´ - a nebude pochybovat, ale bude věřit, že se stane, co říká, bude to mít.  Proto vám pravím: Věřte, že všecko, oč v modlitbě poprosíte, je vám dáno a budete to mít. A kdykoli povstáváte k modlitbě, odpouštějte, co proti druhým máte, aby i váš Otec, který je v nebesích, vám odpustil vaše přestoupení" (Mk.11.22b-25).

Často myslíváme s obavami na budoucnost světa. A z lidského hlediska, opřeného i o sofistikované prognostické metody, jde o obavy oprávněné. Ale slovo Ježíšovo má větší váhu, než jakou mají slova politiků a prognostiků. Věřme mu.

"Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný" (J.3.16). Pamatujíce na to, že celý tento svět je dílem Božích rukou, k jehož záchraně do něj Bůh poslal svého Syna Ježíše Krista, se opravdově, srdcem, myslí, vůlí i jednáním, modleme: Přijď království Tvé. Uskutečňuj se Tvá vůle na zemi tak, jako se uskutečňuje v nebi. Amen.

 

Děkujeme Ti, Otče náš, že ve světě, který jsi stvořil, je prostor pro modlitbu. Modlíváme se "Buď vůle Tvá", a tato slova modlitby toužíme vyjádřit i svými postoji a činy. Děkujeme Ti za Písmo sv., jehož prostřednictvím můžeme Tvou vůli poznávat. Víme, že Tvou vůlí je nést evangelium všemu stvoření. Prosíme Tě, veď nás, abychom jak svými slovy, tak - a především - svými vztahy a svým jednáním radostné poselství o Tvé lásce, o Tvém zájmu o člověka a celé stvoření, o smyslu bytí šířili kolem sebe, abychom se vzájemně posilovali ve víře a svědčili o Ježíši Kristu jako o pravé Cestě, Pravdě i Životu.

Prosíme Tě jeden za druhého. Prosíme Tě za ty, kdo trpí či strádají, za nemocné, opuštěné, bezradné, za ty, kdo jsou v těžkých životních situacích. Prosíme Tě za ty, jimž je svěřena správa věcí veřejných, prosíme, aby rozhodovali a jednali moudře a nesobecky.

Prosíme Tě za učitele, lékaře, kazatele, vychovatele a další lidi, kteří mohou výrazně působit na druhé. Prosíme Tě za všechny dobré snahy, prosíme za práci charitativních a dalších dobrým věcem sloužících neziskových organizací.

Prosíme Tě, vyslyš nás, když se k Tobě obracíme slovy modlitby, nad jejíž jednou prosbou jsme se dnes blíže zamýšleli:

Otče náš ...

 

 

Praha, říjen a listopad 2015; poslední úprava 11.4.2016